Kategorie:

Czy można pozwać partnera biznesowego za sabotaż?

Avatar
Opublikowane przez admin

Pomimo najlepszych intencji partnerów biznesowych, kiedy nowe przedsięwzięcie nabiera rozpędu, niestety czasami partnerzy robią coś więcej niż tylko oddalają się od siebie. Czasami partner może celowo lub nieumyślnie sabotować biznes dla własnych korzyści.

Nawet jeśli partnerzy biznesowi mają prawo do kontrolowania firmy, w przypadku braku konkretnych warunków umownych, będą oni mieli również zobowiązania powiernicze i inne zobowiązania prawne wobec siebie nawzajem. W związku z tym, jeśli okaże się, że jeden z partnerów sabotował wspólnie prowadzony biznes, może on być odpowiedzialny wobec pozostałych współwłaścicieli za wyrządzone szkody i może zostać pozwany.

Umyślny sabotaż biznesu

Podobnie jak federalne przestępstwo sabotażu, które generalnie odnosi się do zakłócania działalności wojskowej, sabotaż biznesowy ma miejsce, gdy osoba lub podmiot celowo zakłóca działalność innego przedsiębiorstwa poprzez destrukcyjne lub oszukańcze środki. Często prawo stanowe nazywa tego typu postępowanie „nieuczciwą konkurencją” lub „naruszeniem obowiązku powierniczego”.

Jeśli partner biznesowy umyślnie popełnia czyn, który powoduje szkody dla partnerstwa, nie tylko może stanąć w obliczu odpowiedzialności cywilnej, ale jeśli czyn obejmował łamanie przepisów karnych, może stanąć w obliczu aresztowania i sankcji karnych. Ze względu na charakter partnerstwa biznesowego, poszkodowany partner biznesowy może być narażony na odpowiedzialność osób trzecich stworzonych przez akty sabotażu ich partnera.

Kontaktując się zarówno z prawnikiem firmy i policji może być wymagane, aby wyprostować te sprawy, jednak niektóre zobowiązania osób trzecich stworzone przez akty sabotażu nie mogą być uniknione przez firmę.

Rodzaje sabotażu biznesowego

Sabotaż biznesowy może przybierać różne formy, od przestępstw finansowych, takich jak defraudacja, do szkód dla reputacji, takich jak ujawnienie tajemnic korporacyjnych lub handlowych. Chociaż często ludzie uważają, że sabotaż jest aktem popełnianym przez podmioty zewnętrzne lub osoby prywatne, jeśli chodzi o szpiegostwo korporacyjne i defraudację, małe i duże firmy są prawdopodobnie najbardziej narażone na ataki ze strony osób z wewnątrz, w tym właścicieli, partnerów, posiadaczy akcji, a zwłaszcza pracowników wysokiego szczebla.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *