Kategorie:

Top 5 Porady prawne dotyczące zarządzania członkami rodziny w małej firmie

Avatar
Opublikowane przez admin

Być może założyłeś firmę rodzinną, ponieważ chcesz kochać to, z kim pracujesz, utrzymać zyski w rodzinie, lub ustanowić markę, która będzie trwać pokolenia. A może po prostu się w niej urodziłeś. Tak czy inaczej, zarządzanie członkami rodziny w miejscu pracy może być zupełnie inne niż utrzymywanie tych relacji w domu. Zwłaszcza, gdy w grę wchodzą przepisy finansowe, korporacyjne i dotyczące zatrudnienia.

Oto pięć wskazówek z naszych archiwów, jak zarządzać krewnymi w małej firmie rodzinnej:

1. 3 porady prawne dotyczące prowadzenia firmy rodzinnej

Dobre zarządzanie zawsze wynika z solidnej strategii korporacyjnej. Upewnienie się, że posiadasz odpowiednią strukturę organizacyjną dla swojej firmy rodzinnej, że masz plan na wypadek, gdyby coś poszło nie tak i że wszyscy są na tej samej stronie, to pierwszy krok do zapewnienia rodzinnego szczęścia w miejscu pracy.

2. Jak zatrudniać członków rodziny: Top 3 Tips

Jeśli Twój mały biznes nie zaczął się jako sprawa rodzinna, wprowadzenie krewnych do korporacji może być trudne. I może to być prawdą, nawet jeśli Twoja firma zawsze była utrzymywana w rodzinie. Pod wieloma względami, członek rodziny powinien być traktowany tak samo jak każdy inny pracownik – zgodnie z jasną i zwięzłą polityką zatrudnienia, bez faworyzowania i z naciskiem na biznes jako całość.

3. Czy Twoja firma może zostać pozwana za nepotyzm?

Tak. Podczas gdy nepotyzm (przynajmniej taki, który może być praktykowany przez małą firmę rodzinną) może nie być nielegalny sam w sobie, faworyzowanie członków rodziny przy podejmowaniu decyzji o zatrudnieniu może otworzyć twój mały biznes na dyskryminację lub roszczenia o bezprawne rozwiązanie umowy o pracę.

4. Jak zwolnić członków rodziny (legalnie)

Zatrudnianie członka rodziny nie zawsze się udaje. A zwolnienie jednego z nich może stać się bardziej niż trochę skomplikowane, zarówno emocjonalnie jak i prawnie. Zadbaj o prawną stronę rzeczy, upewniając się, że powód zwolnienia krewnego nie jest nielegalny i że istnieje plan dezinwestycji na miejscu. Post-nup firmy rodzinnej może pomóc.

5. Czy masz plan sukcesji firmy rodzinnej?

Jednym z największych źródeł konfliktów w firmach rodzinnych jest to, kto będzie prowadził ją w następnej kolejności. Dzieci i rodzice, rodzeństwo, kuzyni, a może nawet ciotki lub wujkowie mogą walczyć o kontrolę, więc posiadanie planu jest niezbędne do utrzymania firmy rodzinnej działa sprawnie w sukcesji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *