Kategorie:

6 znaków, że zatrudniłeś złego prawnika i jak uniknąć tego w przyszłości

Avatar
Opublikowane przez admin

6 znaków, że zatrudniłeś złego prawnika i jak uniknąć robienia tego w przyszłości

Więc, zatrudniłeś prawnika do swojej sprawy. Myślałeś, że dokonałeś dobrego wyboru, ale ostatnio masz wrażenie, że coś jest nie tak. Może trudno się z nim skontaktować albo nie wykazuje entuzjazmu dla twojej sprawy.

A może masz z nimi konflikt osobowości lub wydają się zbyt zdezorganizowani. W najgorszym przypadku odkryłeś, że stosują oni podejrzane praktyki rozliczeniowe lub angażują się w nieetyczne zachowania. Co powinieneś zrobić dalej?

Oto sześć znaków ostrzegawczych, że zatrudniłeś złego prawnika, i jak ich uniknąć w przyszłości:

1) Brak entuzjazmu

Twoja sprawa jest dla ciebie ważna. Powinna być również ważna dla twojego prawnika. Należy pamiętać, że będą oni mieli innych klientów i sprawy. Jednak kiedy z nimi rozmawiasz, powinieneś mieć wrażenie, że znają oni status twojej sprawy i że mają jasny cel w głowie, dokąd ona zmierza.

Potrzebujesz również prawnika, który jest entuzjastycznie nastawiony do sprawy, ponieważ to on będzie przekonywał innych, takich jak sędzia czy ława przysięgłych, aby rządzić na twoją korzyść.

2) Słaba komunikacja

Jeśli jesteś stale sfrustrowany sposobem komunikowania się, możesz mieć złego prawnika. Powinien on informować cię o swojej sprawie i szukać twojej opinii w najważniejszych sprawach. Możesz czuć się tak, jakbyś był ignorowany lub minimalizowany. Możesz mieć trudności w skontaktowaniu się z nim.

Co powinieneś zrobić, jeśli Twój adwokat Cię ignoruje? Porozmawiaj z nim i wyjaśnij swoje oczekiwania dotyczące komunikacji. Jeśli się nie zmienią, to zwolnij go i zatrudnij adwokata, który spełni Twoje potrzeby w zakresie komunikacji.

3) Konflikty osobowościowe

Prawnicy pochodzą z różnych środowisk i mają różne osobowości. Niektóre są wysokie energii, niektóre są bardziej pasywne, a inne są pomiędzy. Musisz ocenić swojego prawnika i upewnić się, że znajdziesz takiego, który pasuje do Twojego stylu osobowości.

Jeśli łatwo się denerwujesz, możesz nie chcieć, aby reprezentowała cię osoba o wysokim poziomie energii. To może sprawić, że poczujesz się na krawędzi i nie czuć się komfortowo z reprezentacji.

Na bardzo minimalnym poziomie, prawnik, którego zatrudniasz powinien umieścić cię w spokoju. Powinny one być racjonalne i mieć uspokajający sposób. Jeśli nie mają tego lub sprawiają, że niewygodne, to może być najlepiej szukać reprezentacji gdzie indziej.

4) Niezorganizowany

Jak są praktyki planowania swojego prawnika? Czy oni wydają się zawsze zapomnieć, kiedy ich spotkania są lub czy oni stale uruchomić późno na spotkania? Czy ich wygląd jest zadbany lub rozproszony? Jest to czerwona flaga, jeśli twój prawnik wydaje się nieuporządkowany i nigdy nie może utrzymać spotkanie.

Sąd nie będzie traktować ich poważnie i ani ty nie powinieneś. Wiele spraw, takich jak opieka nad dzieckiem i rozwód mają ścisłe terminy. Nie chcesz zatrudnić prawnika, który nie może pamiętać, kiedy rzeczy są należne.

5) Niejasne rozliczenia

Ogólnie rzecz biorąc, będziesz rozliczany godzinowo lub na zasadzie ewentualności, gdzie prawnik otrzyma zapłatę tylko wtedy, gdy wygra sprawę. Zawsze przeglądaj każdy rachunek lub oświadczenie, które otrzymujesz od prawnika.

Jest to szczególnie ważne, jeśli są one rozliczane godzinowo. Wielu prawników ma pracowników, którzy pracują według różnych stawek godzinowych. Rachunek powinien jasno określać, kto pracował nad twoją sprawą i co robił. Jest to znak złego prawnika, jeśli nie może wyjaśnić opłat do Ciebie.

6) Nieetyczne zachowanie

Prawnicy są związani zasadami etyki i odpowiedzialności zawodowej, określonych przez American Bar Association i lokalnych przepisów państwowych. W Kalifornii, Bar stanowy określa prawa i zasady, które regulują zachowanie adwokata w stanie. Oczywiste rodzaje nieetycznego zachowania obejmują kłamstwo, łamanie prawa, lub niewłaściwe zachowanie w sądzie.

Inne rodzaje działań, które mogą być uznane za nieetyczne są niepotrzebnie mnożenie postępowania lub dążenie do niepoważnych roszczeń prawnych, które nie mają podstaw w rzeczywistości lub prawa. Uciekaj, jeśli wiesz, że twój prawnik działa nieetycznie lub jeśli prosi cię o kłamstwo lub złamanie prawa.

Jak uniknąć zatrudnienia złego prawnika w przyszłości

Podczas pierwszego spotkania z prawnikiem, zanim go zatrudnisz, zapytaj go o jego oczekiwania. Dobrze jest też dać im znać, czego od nich wymagasz. Oboje chcecie być na tej samej stronie. Na przykład, zapytaj ich, jak wolą się komunikować. Jeśli oni lubią wiadomości tekstowe i media społecznościowe, ale wolisz rozmowy telefoniczne, to może nie być dobre dopasowanie.

Zrób swoje badania przed zatrudnieniem prawnika. Sprawdź opinie online, aby zobaczyć, co byli klienci mówią o nich i ich stylu reprezentacji. Można również spróbować zbadać i zobaczyć, czy są jakieś działania dyscyplinarne przeciwko nim.

To pozwoli Ci wiedzieć, jaki typ prawnika są. Pokaże ci również, czy mieli jakiekolwiek zarzuty przeciwko nim za niejasne rozliczenia lub nieetyczne zachowanie. Jeśli tak, to najlepiej jest znaleźć innego prawnika. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *