Kategorie:

Przygotowanie do podziału majątku małżeńskiego

Avatar
Opublikowane przez admin

Przygotowania do podziału majątku małżeńskiego

Podczas rozwodu trzeba będzie podjąć wiele decyzji. Trzeba będzie zdecydować się na ustalenie opieki nad dziećmi. Trzeba będzie ustalić, czy ty lub twój małżonek otrzymacie alimenty po podziale. Być może najtrudniejsze decyzje, które trzeba będzie podjąć, będą dotyczyć podziału i przeznaczenia majątku małżeńskiego. Po rozwodzie ty i twój małżonek pójdziecie swoimi drogami. Kiedy jednak to zrobicie, musicie zdecydować, jak podzielony zostanie również majątek (i długi), który zgromadziliście w trakcie małżeństwa.

Wiedzieć, czego się spodziewać

Ważne jest, aby zrozumieć, co będzie oczekiwać od Ciebie przy podziale majątku małżeńskiego. Kalifornia jest równy stan podziału, co oznacza, że każdy z małżonków jest prawnie upoważniony do połowy majątku małżeńskiego. Obejmuje to zarówno aktywa i pasywa, które są klasyfikowane jako własność wspólnoty. Własność wspólnotowa jest w zasadzie wszystko, co ty i twój małżonek nabyli od czasu zawarcia małżeństwa. W rzeczywistości, prawo kalifornijskie będzie domniemywać, że każdy majątek nabyty w trakcie małżeństwa jest własnością wspólnoty. Istnieją ograniczone wyjątki, takie jak prezenty specjalnie dla jednego małżonka, ale będzie zobowiązany do udowodnienia, że konkretne pozycje są oddzielne, a nie wspólnota, własność.

Przy rozwodzie należy sporządzić listę wszystkich posiadanych przedmiotów. Dotyczy to zarówno majątku wspólnego, jak i odrębnego. Kiedy przygotowujesz się do formalnego procesu rozwodowego, pomocne może okazać się stworzenie bieżącej listy posiadanego majątku. Bardzo ważne jest, aby być dokładnym przy ujawnianiu swojego majątku podczas rozwodu. Brak pełnego ujawnienia swoich aktywów, dochodów, długów i nieruchomości może narazić Cię na sankcje sądowe i dodatkowe bóle głowy prawne. Stworzenie wstępnej listy może pomóc w odpowiednim przygotowaniu się.

Ustal priorytety swoich życzeń

O ile nie zawarliście intercyzy, będziecie uprawnieni do otrzymania dokładnie połowy majątku wspólnego należącego do was i waszego współmałżonka. Pewne rzeczy będzie można dość łatwo podzielić. Na przykład, jeśli posiadasz dwa samochody, sensowne byłoby, aby każde z was odeszło po rozwodzie z jednym pojazdem. Albo, jeśli zbierasz rzadkie monety, możesz łatwo sprzedać swoją kolekcję i podzielić się zyskami.

Inne rzeczy będą trudniejsze do podziału. Kto dostanie zastawę obiadową i zestaw porcelany, które dostałeś po ślubie? Co z rodzinnym psem? Kto dostanie dom rodzinny w trakcie rozwodu? Co z naliczonymi pracowniczymi świadczeniami emerytalnymi? Niektóre z tych przedmiotów mogą być trudne do podzielenia w trakcie rozwodu. Ty i twój współmałżonek możecie oboje chcieć domu, lub jedno z was może chcieć go sprzedać i podzielić się zyskiem. Jeśli dom rodzinny zostanie przyznany tobie, twój małżonek będzie musiał otrzymać majątek o równej wartości. Z czego byłbyś skłonny zrezygnować w zamian za przedmiot o dużym znaczeniu?

To wszystko są ważne pytania, z którymi będziesz musiał się zmierzyć. Kiedy przygotowujesz się do rozwodu, poświęć czas na ustalenie priorytetów dla swoich aktywów. Spójrz na listę własności, którą zacząłeś tworzyć. Co jest dla Ciebie najważniejsze? Co absolutnie chcesz odejść z po rozwodzie jest sfinalizowana? Z którego majątku najchętniej byś zrezygnował? Podjęcie tych decyzji – nawet jeśli tylko hipotetycznie – może pomóc usprawnić proces podziału i sprawić, że sam rozwód będzie mniej przytłaczający.

Bądź przygotowany na otwartą komunikację

Nawet jeśli Ty i Twój współmałżonek podejmujecie kroki w kierunku separacji, szczera i otwarta komunikacja jest niezbędnym elementem udanego rozwodu. Ukrywanie majątku, nieuczciwe podawanie informacji o swoich dochodach lub próby oszukania współmałżonka podczas rozwodu tylko utrudnią ten kontrowersyjny proces. Postaraj się jak najlepiej przygotować, odłóż na bok swoje osobiste uczucia i traktuj proces z szacunkiem.

Im bardziej jesteś otwarty, tym większe szanse na odejście z własnością, której najbardziej pragniesz. Jeśli nie wierzysz, że ty i twój małżonek możecie mieć skuteczną i otwartą komunikację, możesz rozważyć skorzystanie z mediacji lub procesu rozwodowego opartego na współpracy. Czasami bezstronna strona trzecia może być bardzo pomocna w doprowadzeniu ciebie i twojego współmałżonka do porozumienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *