Notowanie to codzienna domena wielu ludzi. O tym jak bardzo istotne jest robienie notatek nie wiedza chyba tylko te osoby, które ani dnia nie miały okazji być studentami. Co więcej, to właśnie studia udowadniają, jak bardzo cenne potrafią być dobrze zrobione notatki, i to cenne w sensie dosłownym, bowiem na wszystkich kierunkach studiów istnieje coś takiego jak „giełda notatek”, gdzie za dobrze opisane treści z wykładu można dostać realne wynagrodzenie.

Aby natłok notatek nie stworzył niepożądanego wrażenia chaosu warto wyposażyć się w odpowiednie narzędzie do notowania. Mowa tu rzecz jasna o rzeczy, którą kiedyś był kajet, nazwany później zeszytem. Obecnie zaś rolę ta przejęły notatniki, a także ich bardziej wysublimowana forma, jaką są kołonotatniki.

Te z pozoru bardzo proste i prozaiczne przedmioty mają niedocenioną użyteczność, którą widać gdy produkty dobrej jakości zestawi się z tymi o jakości co najmniej wątpliwej. To nie żart – dobre notatniki i kołonotatniki to tak naprawdę przyjaciele każdej notującej osoby, a z kolei te o marnej jakości to przysłowiowe kłody pod nogami.

Czym więc powinien charakteryzować się dobrej klasy notatnik, tak jak i jego rozwinięta forma, czyli kołonotatnik? Po pierwsze solidnością. Każdy student wie, że nie ma nic gorszego niż notatnik, który rozpada się już po połowie semestru. Drugą kwestią jest objętość. Tu też zaświadczą studenci, że nic tak nie frustruje jak notatnik, który skończył się dwa tygodnie przed końcem zajęć. Ostatnią kwestią jest odporność okładki. Dobra, sztywna okładka chroni bowiem kartki i cenne zapiski na nich dokonane. Słaba, miękka oprawa stanowi natomiast atrapę takiej ochrony.

Notatniki i kołonotatnik