Przyzwyczajono się, że tapeta na ścianę zrobiona jest z papieru. Zazwyczaj tak jest, ale na rynku w ostatnich latach sklep z tapetami oferuje je również z innych materiałów, które są bardziej wytrzymałe, niż zwykły papier. Tym samym tapetę można nakleić na ścianę nie tylko w pokojach, gdzie ścianie dużo nie zagraża, ale również w kuchni i w łazience, gdzie ma się do czynienia z dużą wilgotnością, zmianami temperatury powietrza oraz ryzykiem łatwego nieświadomego zabrudzenia.

Standardowo tapetę wykonuje się z papieru. Mogą to być tapety ścienne kraków dwuwarstwowe, które będą droższe oraz tańsze tapety jednowarstwowe. Oba rodzaje jednak nie są zbyt wytrzymałe, a decydując się na wykorzystanie takich właśnie tapet w domu, trzeba mieć świadomość, że nie powiszą one dłużej, jak kilka lat. Ponieważ w tapecie najważniejsze z estetycznego punktu widzenia są wzory, można umieścić je na dwa sposoby: za pomocą klasycznego nadruku, albo poprzez tłoczenie. To drugie rozwiązanie zapewni tapecie specyficzną fakturę i przez wielu specjalistów wyposażenia wnętrza jest uważane za dużo bardziej eleganckie.

Poza produktami papierowymi, sklep z tapetami oferuje z winyli albo włókna szklanego. Te pierwsze również są dwuwarstwowe, ale papierowa warstwa to ta wewnętrzna, którą używa się do naklejenia na ścianę. Nie wymyślono jeszcze sposobu, dzięki któremu tapeta dobrze się trzymała, jeśli przyklei się do ściany bezpośrednio winyl. To właśnie szklane oraz winylowe tapety są dużo bardziej odporne, a ich żywotność można liczyć na kilkanaście lat.

Tapety – jakie wybrać?