W przypadku zainfekowania sprzętu komputerowego wirusem lub innego rodzaju szkodnikiem, często konieczna jest interwencja specjalisty. Jeżeli jednak szkody wyrządzone przez złośliwy program nie są duże, lub infekcja przebiega dopiero na najwcześniejszym etapie, możliwe jest skorzystanie z programu antywirusowego. Odpowiednie oprogramowanie działa bowiem jak prawdziwe pogotowie komputerowe wola.

17

Korzystaj z antywirusa

Podczas korzystania z antywirusa system nie tylko oczyszcza pozostałości po złośliwym oprogramowaniu, ale również naprawia część lub całość wyrządzonych przez nie usterek. Możliwe jest również usunięcie nieużywanych, śmieciowych plików oraz programów zabierających cenne miejsce na dysku twardym. Aby na przyszłość ustrzec się przed zainfekowaniem sprzętu komputerowego, warto używać programu antywirusowego przez cały czasu użytkowania komputera. Dzięki temu ewentualne zagrożenia będą od razu alarmowane przez program użytkownikowi, będzie miał on pełen wgląd do operacji wykonywanych w systemie, a także uzyska przedwczesny system powiadomień, ostrzegający przed ewentualnym zainfekowaniem systemu.

16

System operacyjny jest najważniejszy

Ochrona systemu operacyjnego oraz komputera jest ważna pod względem używanego oprogramowania antywirusowego, ale również leży po stronie użytkownika w formie odpowiedzialności. Dzięki zachowaniu ostrożności podczas korzystania z internetu; odwiedzania stron wyłącznie bezpiecznych i zawierających sprawdzoną zawartość; ściągania plików wyłącznie za pomocą specjalnych menedżerów pobierania oraz nieotwierania podejrzanych wiadomości e-mail, właściciel komputera niemal samodzielnie spełnia większość wymagań bezpieczeństwa komputerowego. Powinien również korzystać z wyłącznie legalnego oprogramowania oraz regularnie robić w swoim systemie porządek, najlepiej pod okiem osoby zaznajomionej z obsługą komputera.

Zainfekowany komputer? Mamy na to radę!